apteczka pierwszej pomocy obok narzędzia używane przy pierwszej pomocy plastry i pluszowy miś

Szkolenia BHP przez Internet – popularna forma szkoleń

Ogólna

Szkolenia BHP są obowiązkowe dla każdego pracownika. Przeprowadzają je instruktorzy, którzy mają odpowiednie kwalifikacje. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest przeprowadzenie szkoleń BHP dla swoich pracowników. Ale co to w ogóle jest BHP? Jakie uprawnienia powinni mieć instruktorzy? Oraz co jaki czas pracownik powinien przeprowadzać uzupełniające kursy BHP?

Co to jest BHP i w jakich formach występuje?

BHP to skrót od Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Każdy z nas na pewno zetknął się ze specyfiką tych przepisów. Zakres znajomości BHP jest szeroki. Nie tylko opiera się to na zasadach bezpieczeństwach, jakie powinny być zachowane w miejscu pracy, ale również ważne są zasady pierwszej pomocy oraz zasady ochrony przeciwpożarowej. Szkolenia BHP są obowiązkowe dla każdego pracownika. Obecnie występują dwie formy przeprowadzenia szkoleń BHP. Jedną z nich najbardziej popularną jest odbywanie kursów w miejscu pracy, indywidualnie lub grupowo razem z instruktorem. Druga forma to szkolenia BHP online, które wykonywane są w formie internetowej. Szkolenia takie są komfortowe i dla pracowników i dla pracodawców.

pracownik w kasku ochronnym uzywajacy tablet w biurze

Kilka słów o szkoleniach BHP online..

Szkolenia BHP przez Internet mają wiele zalet. Ważne jest to, że są one komfortowe dla pracowników. Pracownicy mogą w dowolnym czasie i w dowolnym miejscu wykonać szkolenie BHP. Dzięki tej formie pracownik może zaoszczędzić czas oraz paliwo, które musiałby stracić na dojazd na szkolenie. Pracodawca wybiera taki zakres materiału i taki program, który najbardziej będzie dostosowany do prac wykonywanych przez pracownika. Zasady takie są bardziej przyswojone, dlatego, że osoba przechodząca szkolenie może spokojnie powrócić do trudnego, niezrozumiałego materiału.
czerwony przycisk z napisem sukces
Instruktorzy i ich preferencje wykonywanych prac

Instruktorzy do spraw BHP mogą udzielać kursów już po skończeniu technikum o kierunku instruktora BHP. Instruktorzy to też osoby, które ukończyły szkołę policealna na kierunku BHP albo absolwent uczelni wyższych. Również co jakiś czas odbywa się szkolenie okresowe dla służby BHP i osób wykonujących zadania tej służby w celu pogłębienia swojej wiedzy za zakresu udzielanych szkoleń BHP. Prawo co chwile narzuca jakieś zmiany, dlatego ważne jest, aby służba BHP miała odpowiednią wiedzę na temat wykonywania swojej pracy.

Okresowe szkolenia BHP dla pracowników
Nie jest dokładnie określony czas, kiedy powinny być powtarzane szkolenia BHP i PPOŻ dla pracowników. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj i zakres prac dany pracownik wykonuje. Takie szkolenia uzupełniające pozwalają na powtórzenie wszelkich wiadomości oraz zdobycie nowej wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy.