Bezpieczna jazda samochodem

Części samochodowe – jak wybrać najlepsze?

Ogólna

Z każdym rokiem na polskich drogach zaobserwować można większą ilość aut. Niestety, często są to starsze, używane auta z zachodu. Posiadanie auta – zarówno salonowego, jak i używanego, wiąże się z kosztami – czasem bardzo dużymi. Czym kierować się wybierając części samochodowe? 

Części samochodowe – nowe czy używane?

Gdy auto ulegnie awarii, pierwszą rzeczą, która przeraża właściciela, jest koszt zakupu nowych części, zwłaszcza, gdy mówimy o autach tzw. klasy premium, np. BMW, Audi czy Volkswagen. Czy warto kupować nowe części do BMW, czy może jednak skorzystać z oferty używanych elementów? Specjaliści radzą, by zawsze kierować się poleceniem mechanika. Niektóre części z powodzeniem można zamienić używanymi lub tańszymi odpowiednikami, jednak są elementy, np. części mechanizmu rozrządu, które najlepiej kupić nowe – zakup używanych lub gorszej jakości jest zbyt ryzykowny. Bardzo często cena używanych części jest niewiele niższa, niż nowe części do volkswagena czy audi. W takim przypadku nie warto ryzykować wcześniejszym uszkodzeniem lub zakupem części, która nie jest w 100% sprawna. Zakup nowych części okaże się wtedy lepszym rozwiązaniem. Należy też pamiętać, że zakup nowych części do BMW to zakup elementu z gwarancją, w razie ewentualnych usterek można domagać się wymiany produktu lub zwrotu pieniędzy. 

Czy warto inwestować w oryginalne części? 

W przypadku tego pytania odpowiedź nie jest prosta. Z jednej strony oryginalne, nowe części do BMW to gwarancja sprawnego, dobrej jakości produktu. Z drugiej natomiast obecnie na rynku istnieje wiele świetnych jakościowo produktów zastępczych, które nie odbiegają parametrami i wytrzymałością. Nowe części do Volkswagena czy Audi niekoniecznie muszą już być kupowane od dealerów czy firmowych salonów, by spełniać normy jakościowe. Posiadając jednak auto, które serwisujemy, jesteśmy pozbawieni możliwości wyboru producenta części. Oryginalne części to również zdecydowanie większy wydatek. Zauważyć należy, że kupując nową część do BMW czy Volkswagena i decydując, czy będzie oryginalna, należy się kierować przede wszystkim jakością. Dobrze, gdy specjalista jest w stanie doradzić, czy warto zainwestować w oryginał, czy zamiennik spełnia normy, jakich oczekujemy.

silnik samochodowy

Gdzie kupować części samochodowe?

Mechanicy najczęściej polecają sprawdzonych dystrybutorów części samochodowych. Warto jednak zwrócić uwagę na ceny produktów. Dobrym rozwiązaniem zdaje się wybór części w polecanym sklepie stacjonarnym, a następnie sprawdzenie tej konkretnej części w Internecie. Okazuje się, że kupując w sklepie internetowym lub w nieco oddalonym sklepie stacjonarnym możemy zaoszczędzić spore kwoty, zwłaszcza kupując nowe części samochodowe lub oryginalne podzespoły. Zawsze warto poza jakością wybierać najlepsze cenowo oferty!