pożar

Dom, rodzina, zdrowie… Pożar domu sąsiadów.

Dom Rodzina Zdrowie

Przeraźliwy hałas wyjących syren obudził mnie dziś w nocy, myślałem że to zły sen, lecz gdy wyjrzałem za okno zobaczyłem, że u sąsiadów przed domem stoi straż pożarna, która wyważyła drzwi i okna, policja, pogotowie ratunkowe i tłum ludzi. Wybiegłem szybko, aby pomóc gasić pożar domu, lecz gdy dobiegłem strażacy odsunęli mnie na bezpieczną odległość twierdząc, że to zbyt niebezpieczne i będę przeszkadzał w akcji ratunkowej. Na szczęście po chwili dostrzegłem, że cała rodzina sąsiadów jest już bezpieczna. Po kilku godzinach, gdy sytuacja została opanowana wróciłem do domu. Niestety, nie mogłem spać, myślami byłem z sąsiadami…
Zastanawiałem się czy mają ubezpieczenie domu i co było przyczyną pożaru. Opowiadali mi całkiem niedawno, że był u nich fachowiec, który był wezwany do naprawy rury z gazem i stwierdził, że instalacja gazowa jest sprawnie działająca i nie ulania się gaz. Może to butla z gazem, a może wadliwa instalacja elektryczna… Tysiące myśli przechodziło mi przez głowę. Po powrocie do domu, spotkałem się z sąsiadami zapytałem o ich zdrowie, czy byli u lekarza, o ubezpieczenie i kiedy przyjedzie do nich rzeczoznawca, likwidator szkód oraz czy mają gdzie nocować do czasu naprawienia szkód. Zaproponowałem nocleg i powiedziałem, że mam wolne pokoje. Sąsiad powiedział, że projekt domu i przemyślana konstrukcja i system antypożarowy znacznie ograniczyły rozmach pożaru, spłonęły meble, panele podłogowe, firany, sprzęt AGD, komputer i parę drobiazgów oraz że wpadnie wieczorem na kawę i wtedy porozmawiamy. Okazało się, że przyczyną pożaru był człowiek… ich trzy letni synek postanowił przygotować im śniadanie i pożyczył od tatusia zapalniczkę, którą dostał niedawno od szefa jako prezent na urodziny i podpalił nią plastikowy kubek. Pomysły dzieci są nieprzewidywalne i czasami jak się okazuje strasznie niebezpieczne a wychowanie dzieci nie zawsze ma wpływ na ich zachowanie. Na szczęście nikomu nic poważnego nie stało się, poza drobnymi poparzeniami a sąsiad uświadomił mnie, że ma najlepsze ubezpieczenie domu jakie tylko jest dostępne, ubezpieczyciel zapewnił go, że odszkodowanie zostanie wypłacone w trybie natychmiastowym. A Jego ubezpieczenie zdrowotne jest na tyle kompleksowe, że nie mają żadnych problemów z przyjęciem do lekarza.
Na tym przykładzie widzę jaki ważny jest dobry wybór ubezpieczenia i dobrze dobrane ubezpieczenie zdrowotne, dlatego sam postanowiłem przejrzeć w Internecie  najlepsze oferty.