urazy i kontuzje

Urazy i kontuzje – jak je leczyć?

Ogólna

Coraz więcej osób zmaga się z urazami i kontuzjami stawów, które znajdują się w różnych miejscach naszego ciała. Najczęściej takie urazy spowodowane są zbyt krótką rozgrzewką, albo jej brakiem. Należy pamiętać więc, aby przed każdym wysiłkiem fizycznym przeprowadzić solidną rozgrzewkę. Najczęstszymi urazami są zwichnięcia, złamania przeciążenia, skręcenia czy naderwania. Obecnie uraz czy kontuzja nie oznacza długiej rekonwalescencji. Dzisiejsza ortopedia bardzo się rozwija, dzięki temu wykonuje się nowoczesne i bezinwazyjne zabiegi takie jak przeszczep komórek macierzystych czy terapia czynnikami wzrostu. Sposoby te pozwalają na szybką regenerację zarówno po wypadku, jak i wtedy, kiedy urazu nabawiamy się wykonując codzienne czynności. Oto kilka przykładów nowoczesnych zabiegów, które eliminują skutki urazów i kontuzji.

jezdzacy na rolkach doznal urazu kolana

Komórki macierzyste w ortopedii – działanie

Komórki macierzyste mogą pochodzić od pacjenta, ale powszechnie stosuje się również komórki galarety Whartona, które pobiera się z pępowiny i namnaża w laboratorium. Terapia ta jest bezinwazyjna, po której pacjent może szybko wrócić do sprawności fizycznej. Terapia komórkami macierzystymi pozwala na szybka regeneracje uszkodzonych stawów, zmniejsza ból oraz zwiększa zakres ruchu zwyrodniałych stawów. Komórki ze względu na swoje właściwości działają skutecznie na zmienione chorobowo miejsca pacjenta.

Terapia czynnikowa wzrostu – na czym polega?

Terapia czynnikowa wzrostu ma na celu pobudzenie procesów naprawczych w organizmie i doprowadzenie do odbudowy uszkodzonych tkanek, dzięki wykorzystaniu osocza bogato płytkowego. Polega na pobraniu z kończyny górnej krwi, która zostaje przeniesiona do specjalnego separatora. Separator umieszczony jest w wirówce. Przygotowaną substancję wstrzykujemy pacjentowi w chore miejsce. Zabieg ten przyśpiesza zrost kostny oraz gojenie się tkanek miękkich, którymi są mięśnie i ścięgna.

wizyta pacjenta majacego uraz kolana u lekarza

Nabawić się urazu lub kontuzji nie jest trudno. Wystarczy, że będzie wykonywać źle ćwiczenia lub uszkodzimy sobie staw podczas prac domowych. Na szczęście medycyna bardzo się rozwija i do dyspozycji mamy wiele metod i innowacyjnych zabiegów do wyboru, dzięki której możemy pokonać ból i szybciej przywrócić sprawność fizyczną.