przeprowadzanie rescytacji pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc – obowiązkowa dla każdego?

Ogólna

Idziesz ulicą i nagle widzisz chłopaka leżącego na ulicy mającego padaczkę i krwawiącego – co robisz? Czy masz wystarczającą wiedzę, aby ratując mu życie zrobić to tak, aby nie wyrządzić żadnej krzywdy? Pewnie wielu z was myśli, że dałoby radę, ale kiedy znajdujemy się w takiej sytuacji często stres i bezradność jest od nas silniejsza. Warto więc pomyśleć jak można by było wybrnąć z takiej sytuacji i czy kurs pierwszej pomocy powinien być dostępny i obowiązkowy dla każdego.

Kursy pierwszej pomocy Poznań – przyswajaj wiedzę i ćwicz w praktyce!

Aktualnie w szkołach obowiązuje przedmiot EDB, czyli Edukacja dla Bezpieczeństwa. Na zajęciach tych omawiane są zasady pierwszej pomocy, dzieci ćwiczą pierwszą pomoc na manekinach ucząc się między innymi zastosowania i układu pozycji bezpiecznej czy resuscytacji. Niestety zajęcia odbywają się raz w tygodniu, co jest znacznie mało jak na przyswojenie przez dzieci takiej wiedzy. Przedmiot ten obowiązuje od niedawna, dlatego starsze roczniki takich zajęć nie miały.

Warto więc pomyśleć na kursami pierwszej pomocy. Moim zdaniem powinny one być obowiązkowe dla każdego, przeprowadzane w trakcie szkoły jak i dla przypomnienia w późniejszym czasie. Wiele osób znajduje się w trudnych sytuacjach. Często stres i świadomość, że możemy komuś zrobić krzywdę paraliżuje nas i nie jesteśmy w stanie wykonać najprostszych czynności, które mogą uratować komuś życie.Wiele osób zna pierwszą pomoc jedynie z programów telewizyjnych i znajdując się w trudnej sytuacji mogą naśladować jedynie to co widzieli w telewizji.

przeprowadzanie rescytacji pierwsza pomoc

Aktualnie nie mamy zbyt wielu możliwości zrobienia takich kursów. Zazwyczaj organizowane są dla grup zorganizowanych, a niestety, gdy chcemy zrobić je indywidualnie nie jesteśmy w stanie stworzyć licznej grupy.

Takie szkolenia powinny być dla każdego obowiązkowe. Kursy pierwszej pomocy zazwyczaj są płatne, a jak wiadomo, nie dla każdego takie wydatki wchodzą w rachubę. Koszty kursów, dojazdów są często zbyt wysokie, aby móc skorzystać.

apteczka pierwszej pomocy obok narzędzia używane przy pierwszej pomocy plastry i pluszowy miś

W naszym otoczeniu jest wiele osób. Które chciały by zaczerpnąć więcej wiedzy na temat pierwszej pomocy. Dla każdego powinien być to temat, któremu poświęcilibyśmy więcej czasu i uwagi. Przyswojoną wiedzę na ten temat możemy wykorzystać znajdując się w sytuacji, kiedy potrzebna jest pomoc. Na drogach jest wiele wypadków samochodowych, nie wiadomo kto i kiedy będzie potrzebował pomocy, dlatego warto być przygotowanym cały czas. Wiedza na ten temat powinna być przyswajana przez każdego od najmłodszych lat, bo każda nawet ta najmniejsza daje większe szanse na przeżycie.