napis cnc wykonany z metalu

Toczenie CNC i frezowanie CNC – różnice

Ogólna

Obróbka metali gatunkowych i kwasoodpornych – odbywa się za pomocą wykorzystywania wielu technik, między innymi jest to: toczenie CNC, szlifowanie, frezowanie CNC, szlifowanie, dłutowanie i wiele innych. Ale czy ktoś ma pojęcie co to są za techniki, jakie mają zastosowanie, wady bądź zalety?

Co to jest toczenie CNC?

Toczenie CNC uchodzi za jedną z najpopularniejszych metod obróbki skrawaniem. W wyniku toczenia, można otrzymać przedmioty o różnych kształtach, między innymi przedmioty w kształcie brył – kule, stożki, walce i inne. Wszystko to jest możliwe dzięki nowoczesnemu, komputerowemu sterowaniu maszyną. Toczenie metodą CNC pozwala szybko i bezpiecznie wytworzyć przedmiot z uwzględnieniem skomplikowanej geometrii.

napis cnc wykonany z metalu

Toczenie ma wiele zalet:

  • znacznie skraca czas wytwarzania przedmiotu
  • przekłada się to na obniżenie kosztów produkcji
  • praca tokarki jest wydajna
  • bezpieczna
  • znacznie odciąża fizyczną pracę operatora maszyny

Czym różni się toczenie CNC od metody frezowania CNC?

Frezowanie CNC Poznań jest to obróbka skrawaniem. Frezowane mogą być różne materiały: tworzywa sztuczne, metale kolorowe czy stal nierdzewna. Frezarka – obrabiarka przeznaczona jest do obróbki powierzchni płaskich i kształtowych. Głównym ruchem powodującym skrawanie freza jest ruch obrotowy, oprócz tego frez przesuwa się względem obrabianego materiału. Maszyny wykonujące takie usługi są precyzyjne i sterowane numerycznie, dzięki czemu frezowanie wykonuje się w formie standardowej, 2D, a także frezowanie może być wykonane w trzech osiach jednocześnie.

sprzet wykorzystywany do toczenia i frezowania

Frezowanie CNC ma wiele zalet, między innymi;

  • przyspieszenie pracy w porównaniu z ręcznym frezowaniem
  • wysoka dokładność, która przekłada się na wyższą jakość obrabianego materiału
  • brak styczności operatora z maszyną powoduje wzrost bezpieczeństwa wykonywanej pracy
  • ograniczenie zużycia obrabianego materiału

Oba rodzaje obrabiarek zostały stworzone w odrębnych celach. Zdarza się, że firmy starają się stworzyć na frezarce formę, która powinna być obrabiana za pomocą tokarki i na odwrót, w celu zmniejszenia kosztów. Niestety przynosi to tylko wzrost kosztów ze względy na źle obrobioną formę, która niestety nie wygląda tak jak powinna.

Wykorzystanie urządzeń CNC, do których zaliczamy toczenie i frezowanie, w codziennej pracy podnosi jej wydajność, pozwala obsłużyć większą ilość klientów, także tych bardzo wymagających. Wszystko to wpływa na wzrost korzyści, co wiąże się z wyższymi zyskami.