Kilka słów o branży geodezyjnej

Kilka słów o branży geodezyjnej

Usługi

Przestrzeń związana z geodezją cały czas się rozszerza. Powstają nieustannie firmy, które działają w tej przestrzeni oferując bogaty katalog usług klientom indywidualnym oraz firmowym. Jest to dział nauki wciąż otwarty. Przez to też jest tak naprawdę ciekawy. W poniższym artykule postaram się napisać dlaczego to właśnie branża geodezyjna tak mnie zainspirowała i cały czas inspiruje.

Nie pracuje w zawodzie, chociaż ukończyłem stosowne studia z Geodezji i Kartografiki. Bardzo chciałem zawsze pracować w tej branży. Niestety moje losy potoczyły się nieco inaczej niż planowałem i niestety nie mogłem się na stałe związać z tą branżą. Wciąż jednak z dużym zainteresowaniem obserwuje rozwój tej przestrzeni. Zdobywam informacje o ciekawych realizacjach, śledzę wszystkie ważne newsy.

Pamiętam czasy kiedy zaczynałem moją wielką przygodę z branżą geodezyjną. Dziś wygląda ona zupełnie inaczej. Zmienił się charakter projektów – zmieniły się także narzędzia przy pomocy, których pracuje geodeta. Są bardziej nowoczesne – pozwalają na szybką, ale chyba przede wszystkim skuteczniejszą pracę.

Praca w charakterze geodety jest trudna. Koniecznie trzeba wyróżniać się odpowiedzialnością, odpornością na stres i idealną wręcz pamięcią. Pomiary geodezyjne muszą odbywać się w określony sposób – nie można pomylić naprawdę żadnego, nawet najdrobniejszego szczegółu i detalu. Z tego też powodu prace geodezyjne to często czasochłonne realizacje. Wszystkie badania i analizy wymagają pełnego, całkowitego skupienia. Bez tego ani rusz. Badanie gruntów, zachodzących zmian może być naprawdę fascynujące.

Doświadczają tego jednak nieliczni. Geodezja to nie jest przestrzeń dla każdego. Kiedy wyjeżdżałem z Piły (mojego rodzinnego miasta) na studia wielu z nas marzyło o zawodzie geodety – było to dla nas takie prawdziwe spełnienie zawodowych ambicji. Nadal wszyscy dość mocno interesujemy się branżą – w zawodzie jednak pracuje nie wielu z nas.

Wiele firm korzysta obecnie z pomocy fachowych geodetów. Co cenią sobie klienci dzisiaj najbardziej? Z moich obserwacji wynika, że najważniejsza jest doświadczenie połączone z wiedzą. Właśnie tym najlepsi geodeci zyskują zaufanie swoich klientów. Patrzymy co prawda na pieniądze – dla każdego jest to ważne. Priorytetową kwestią jest jednak przede wszystkim doświadczenie i wiedza.

Istotne jest także podejście do klienta. Dziś kontrahent chce uczestniczyć w całej. Wiedzieć jak najwięcej o realizowanych pracach. Oczywiście nie wszystkie etapy realizacji geodezyjnych da się rzeczowo wytłumaczyć. Często blokadą może być po prostu zawiłość tej branży – nie każdy rozumie też branżową terminologię. Dobry geodeta jednak chce i przede wszystkim stara się informować klienta o wszystkim.

Kilka słów o branży geodezyjnej

Z roku na rok zwiększa się liczba firm, które zapewniają usługi geodezyjne. Dobry geodeta cieszy się zaufaniem klientów. Zazwyczaj firmy oferują pełny i kompleksowy zakres usług. Wykonują fachowe, rzetelne pomiary geodezyjne. Pomagają przy sporządzaniu map satelitarnych. Sporządzają i wypełniają niezbędną dokumentację związaną ze sprzedażą konkretnych gruntów i nieruchomości. Wszystkie te prace są przede wszystkim bardzo trudne. Geodeta nie może się pomylić – nie może popełnić błędu. Nawet małe uchybienie w obliczeniach i pomiarach może mieć kolosalny wpływ na realizowany projekt.